Smaller Default Larger

Laikysena

Vis dažniau vaikai ima skųstis nugaros skausmais. Pagrindinė priežastis – netaisyklinga laikysena. Tai itin aktuali problema. Tėvai neretai tikisi, kad jų vaikas išaugs, sutvirtės savaime, todėl kartais delsia kreiptis į gydytojus ortopedus. Ankstyvas diagnozavimas ir kompleksinis gydymas gali padėti sustabdyti stuburo ar krūtinės ląstos deformaciją. Tačiau tėvams kyla klausimų, kodėl vaikystėje laikysena tampa netaisyklinga ir kaip ją reikia koreguoti? Apie tai pasakoja kineziterapeutės Vida Vigėlienė ir Jūratė Sinicienė.

 

- Dėl kokių priežasčių laikysena tampa netaisyklinga? (Vida)

- Vaikai yra judrūs. Dažniausiai jie negali ilgai nusėdėti vienoje padėtyje, pavyzdžiui, ruošdami pamokas, todėl ją keičia kita, deja, dažnai netaisyklinga. Jeigu tėveliai ar mokytojai laiku neperspėja, vaikas pripranta prie netaisyklingos padėties, kuri vėliau tampa netaisyklinga laikysena. Dažniausiai tą lemia sėdėjimas susikūprinus, šonu prie netinkamo stalo ar pakišus vieną koją po savimi. Netaisyklingą laikyseną skatina ir blogas darbo vietos (pavyzdžiui, rašomojo stalo) apšvietimas, stovėjimas ant vienos kojos ir perkreipus dubenį, sunkių kuprinių, rankinių nešimas ant vieno peties ar viena ranka, kai nėra atsvaros. Taip pat problema kyla ir dėl netaisyklingo gulėjimo (susirietus, per mažoje lovoje, ant šono, ant didelės pagalvės). Nekreipti į tai dėmesio negalima, norint, kad vaiko laikysena būtų taisyklinga.

 

- Kaip laiku pastebėti netaisyklingą laikyseną? (Jūratė)

- Netaisyklinga laikysena yra pastebima tada, kai matomi tokie bruožai, kaip nuleista ar atlošta galva nuo vertikaliosios kūno ašies (žiūrint iš šono), asimetriški, pakelti arba atkišti į priekį pečiai. Taip pat, jeigu yra matomas išpūstas pilvas, atsikišęs dubuo ar pernelyg didelis juosmens išlinkimas, vadinamas lordoze. Netaisyklingą laikyseną rodo ir įdubusi krūtinės ląsta ar palinkusi nugara. Todėl yra skiriamos kelios netaisyklingos laikysenos formos: apvali nugara (stuburo krūtinės dalies fiziologinio linkio atgal padidėjimas), apvaliai įgaubta nugara (kai stuburo krūtinės dalis linksta atgal, o juosmuo ir kaklas - į priekį), plokščia nugara (priešingai nei apvali nugara). Dažniausiai netaisyklinga laikysena pastebima profilaktinių patikrinimų metu. Vaikas yra tiriamas pagal specialius testus (žiūrima, ar pečių aukštis vienodas, ar stuburas tiesus). Tikrinant vaiko laikyseną, pirmiausia jį reikia nurengti ir pastatyti prie vertikalios plokštumos, pavyzdžiui, prie durų ar sienos, kad pakaušis, mentės, sėdmenys, blauzdos ir kulnai būtų priglausti prie jos. Tada reikia pasitempti aukštyn tiek, kad apatinė smakro riba būtų lygiagreti grindims. Tuomet gydytojas ortopedas gali įvertinti vaiko raumenų tonusą, patikrinti, ar pečių aukštis, stuburo padėtis yra taisyklingi. Jeigu vaikas, atsitraukęs nuo sienos ir žengęs žingsnį į priekį išlaiko tokią pačią laikyseną tiek stovint, tiek einant, tiek sėdint, reiškia laikysena yra taisyklinga.

 

- Kuo dažniausiai skundžiasi vaikai, kurių laikysena yra netaisyklinga? (Jūratė)

- Vaikai, kurių laikysena nėra taisyklinga, jaučia skausmą, kai ilgai sėdi arba stovi toje pačioje padėtyje ir jos nekeičia, pavyzdžiui, ruošdami pamokas. Vis labiau stiprėja nugaros, sprando ir strėnų skausmai. Tokie vaikai dažnai skundžiasi nuovargiu, nes jų raumenys yra silpnesni.

 

- Kokio amžiaus vaikams dažniausiai diagnozuojama netaisyklinga laikysena? (Vida)

- Dažniausiai tai yra pastebima atliekant profilaktinius patikrinimus mokyklinio ir ikimokyklinio amžiaus vaikams. Žinoma, tai pastebėti anksčiau už gydytojus gali ir patys tėvai. Tada reikia vaiką vesti pas chirurgus, kad jie galėtų įvertinti padėtį.

 

- Kokios priežastys tai lemia? (Jūratė)

Dažniausiai tą lemia genetika, mityba, raumenų silpnumas, mažas fizinis aktyvumas (gyvenimo būdas), socialinės problemos.

 

- Kokios gydymo priemonės taikomos vaikams, turintiems netaisyklingą laikyseną? (Jūratė)

- Jeigu vaiko laikysena yra netaisyklinga, tokiu atveju yra taikomas reabilitacinis gydymas: įvairios mankštos, masažai, fizioterapija, darbo terapija (ergoterapija) bei ortopedo korekcja (konsultacija).

 

- Ką galite patarti šios problemos užkirtimui, sprendimui? (Vida, Jūratė)

- Labai svarbi yra laikysenos korekcija. Vaiką reikia mokyti taisyklingai sėdėti, eiti, stovėti, gulėti. Tėvai jau nuo pat mažens turėtų nuolatos priminti, kad jų vaikas stengtųsi išlikti taisyklingoje padėtyje mokantis, sėdint prie televizoriaus, kompiuterio ir t.t. Vaikams, kurių laikysena netaisyklinga, klasėje geriausia yra sėdėti vidurinėje eilėje. Tuomet jiems nereikės persikreipti, kad perskaitytų, kas yra parašyta lentoje. Prie stalo reikia sėdėti tiesiai, ant abiejų sėdmenų, kad kūno svoris pasiskirstytų vienodai. Nugara turi būti atremta į kėdės ar suolo atramą, o galva šiek tiek palenkta į priekį, nes taisyklinga galvos padėtis teigiamai veikia nugaros raumenų tonusą. Tačiau tėvai neturėtų pamiršti ir to, kad mokant taisyklingos laikysenos, nepakanka tik gražiai laikyti galvą. Reikia stengtis lavinti tas raumenų grupes, kurios padeda laikyti kūną taisyklingoje padėtyje. Tokių raumenų yra daug, todėl, kad laikysena būtų taisyklinga, reikia juos treniruoti. Taisyklingos laikysenos ugdymo pratimus galima atlikti su kamuoliais, šokdynėmis, gimnastikos lazdomis ar lankais. Taip pat ir ant gimnastikos suolelio arba prie gimnastikos sienelės. Taip mankštintis galima ne tik sporto salėje, bet ir lauke ar gerai išvėdintoje patalpoje. Tokia mankšta turi būti nebūtinai individuali, galima sportuoti ir poromis ar grupėmis, priklausomai nuo vaiko norų. Atliekant įvairius pratimus, kvėpavimas turi būti normalus bei ritmiškas. Taisyklingą laikyseną ugdo ir vaikščiojimas su knyga, sąsiuviniu ar kokiu kitu daiktu, uždėtu ant galvos. Taip pat rekomenduojama atlikti tokius pratimus: pusiau pritūpti, tada lenkti ir tiesti rankas ar atlikti kitus judesius stovint vietoje, judant pirmyn, atgal į šalis. Taigi, skiriant daugiau dėmesio vaiko laikysenai ir atliekant minėtuosius pratimus, daug šansų, kad jos sutrikimų bus išvengta.

 

Parengė Justė Šovinytė

 

 

 

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.